
Supărări în PNL din cauza guvernului Grindeanu și a inflexibilității USR (Cotidianul)
Podcasturi, emisiuni radio și producții originale - RFI România
Analiză: Cum preiau extremiștii rusofili proiectul unirii (DW) - Cazul Caracal, după 7 ani. Procesul poliţiştilor care nu au căutat-o pe Alexandra Măceşanu se judecă la secret (Libertatea)
G4Media informează că este blocaj total la negocierile pentru noul guvern: PSD de o parte și PNL-USR-UDMR de cealaltă nu au ajuns la nicio înțelegere / Nicușor Dan le cere partidelor să vină cu o majoritate pro-occidentală / Fritz: Să lași PSD să guverneze singur acum ar fi o imensă greșeală.
Sorin Grindeanu, desemnat de PSD candidat de premier, negociază cu celelalte partide voturile necesare pentru învestire. În paralel, liderii PNL, USR și UDMR caută un candidat propriu pentru funcția de premier. Președintele Nicușor Dan a spus că vineri va anunța premierul desemnat, iar surse oficiale au declarat pentru G4Media că șeful statului înclină spre șeful PSD. Șeful statului i-a cerut indirect lui Ilie Bolojan să-și respecte promisiunea de a vota un guvern PSD.
Cotidianul scrie despre supărări în PNL din cauza guvernului Grindeanu și a inflexibilității USR.
Potrivit surselor Cotidianul, liberalii nu sunt foarte fericiți cu opțiunile pe care le au acum pe masă. Sunt voci în partid care strâmbă din nas când vine vorba de a-i da votul lui Sorin Grindeanu, ca premier, și PSD-ului pentru a forma un guvern minoritar.
Deși este o variantă pusă pe masă și convenită în ședințe anterioare chiar de PNL-USR-UDMR, liberalilor le pică greu această opțiune. Mai ales că trebuie să explice publicului cum de nu au acceptat un guvern cu PSD și PNL, condus de Adrian Veștea, dar legitimează prin vot un guvern Grindeanu.
Inflexibilitatea USR față de un posibil guvern Grindeanu pune paie pe foc. După întâlnirea liderilor de la Vila Lac, Grindeanu a transmis un mesaj dur la adresa USR, pe care îl acuză că blochează orice soluție pentru România.
Nicușor Dan a dat foarte clar de înțeles că, după eșecurile Veștea și Tomac, nu se mai implică într-o nouă formulă de guvernare. Lasă partidele să discute până iese fum alb. Dar le dă și un deadline. Până marți ar vrea președintele să avem un nou cabinet.
Motivele invocate sunt două. termenele limită pentru a atrage banii europeni din PNRR bat la ușă. În plus, vine vacanța parlamentară, iar mulți aleși vor fi pe meleaguri însorite din care vor fi cu greu aduși înapoi la București ca să voteze.
Pe pagina DW, astăzi, o analiză despre cum preiau extremiștii rusofili proiectul unirii.
Un proiect de lege care prevede unirea României cu R. Moldova a trecut de Camera Deputaților. Extremiștii români au monopolizat mai demult discursul unionist pentru a-l compromite și pentru a face jocul Rusiei.
Proiectul de lege pentru unirea cu Republica Moldova are patru articole și a fost depus de un grup de parlamentari SOS. Acest act legislativ a trecut tacit de Camera Deputaților, adică a fost aprobat automat, fără să mai fie dezbătut în plen, fiindcă a trecut termenul legal, de 45 de zile, în care putea fi dezbătut. Urmează să fie pus pe ordinea de zi din Senat. Totuși, e greu de crezut că ar putea fi adoptat după ce a primit mai multe avize negative.
Sabina Fati detaliază în articol 10 motive pentru care proiectul unirii în viziunea lui Șoșoacă nu poate fi pus în aplicare.
Astăzi, Rusia e nervoasă că România devine tot mai influentă în Republica Moldova și își continuă diversiunile pe liniile de forță cele mai sensibile. Șoșoacă e unul dintre instrumentele grosiere pe care le folosește, dar sunt altele mult mai puțin vizibile și eficiente. Unirea le-ar putea oferi rușilor pretextul perfect pentru o destabilizare mai serioasă decât cea din 24 noiembrie 2024, mai ales dacă Ucraina nu e susținută suficient de europeni. Republica Moldova e un spațiu complicat cu aproape 100.000 de etnici ruși, cu o enclavă controlată de foști KGB-iști și cu o autonomie găgăuză rusofilă. S-ar putea descurca România cu această zonă fragmentată?
Și, în Libertatea, despre cazul Caracal, după 7 ani. Procesul poliţiştilor care nu au căutat-o pe Alexandra Măceşanu se judecă la secret, aflăm din ziar.
Pe 25 iulie 2019, Alexandra Măceşanu, o adolescentă de 15 ani, suna la 112 din casa lui Gheorghe Dincă, implorând ajutorul. Cei care ar fi trebuit să o salveze au comis atunci greşeli în lanț, recunoscute de instituţiile statului. Dar ulterior, numai patru poliţişti, ultimii din ierarhie, au fost trimişi în judecată, pentru abuz în serviciu. Procesul lor se judecă la Balş, unde judecătorul a declarat secretă şedinţa de la ultimul termen, când au fost audiaţi părinţii Alexandrei. S-a invocat protejarea părinţilor Alexandrei, deşi ei s-au opus secretizării procesului. Vara viitoare, faptele se prescriu, iar inculpaţii scapă de orice răspundere penală.