
Maia Sandu: „Inițiativa SOS România vine de la un agent al Moscovei, cu scopul de a discredita ideea Unirii”
Podcasturi, emisiuni radio și producții originale - RFI România
Președinta Maia Sandu spune că proiectul privind unirea României cu Republica Moldova iniţiat de SOS România este propus de un agent al Moscovei, cu scopul de a discredita ideea unirii. „E ca şi cum eu m-aş duce mâine în Parlament cu o iniţiativă legislativă în care aş scrie că „Vrem ca Franţa să devină parte a Republicii Moldova. Guvernul rog să pună în aplicare!”. Nu aşa se face unirea", a declarat preşedinta Maia Sandu, într-un interviu acordat ProTV Chișinău, citat de News.ro.
Temele ediției:- În Republica Moldova s-a încheiat sesiunea de bacalaureat, iar autoritățile din educație trag linia – peste 75 la sută promovare și nicio încercare de fraudare. Cifre care, spun ei, arată o maturizare a sistemului. În urmă cu doar câteva săptămâni, sute de elevi discutau aprins pe rețelele sociale despre examenul de matematică, care ar fi fost prea dificil. Unii chiar au semnat petiții și au cerut intervenția Ministerului Educației. Pentru mulți, acesta a fost unul dintre cele mai grele examene din ultimii ani. Acum au venit și rezultatele, care spun o poveste mai complexă. Cât de complexă? Ne explică Liliana Barbăroșie.
- Centenarul zborurilor comerciale din România a fost celebrat la Iași. La cei 100 de ani împliniți de la operarea primului zbor pe rutele aeriene București - Galați - Iași – Chișinău, autoritățile de pe ambele maluri ale Prutului continuă aceeași misiune – anume construirea unor conexiuni care apropie cetățenii, stimulează economia și consolidează apartenența Republicii Moldova la spațiul european. Un reportaj de Violeta Cincu.
- În acest moment, drumul Republicii Moldova către UE este ireversibil, după decizia istorică de acum două săptămâni de deschidere oficială a negocierilor de aderare. Este și un rezultat al politicii externe a României din ultimii ani. Și evident că acest lucru deranjează Rusia, declară la RFI ministra de Externe a României, Oana Țoiu, invitata colegului meu Cosmin Ruscior. Oana Țoiu explică și ce se întâmplă de acum încolo cu parcursul european al Republicii Moldova și al Ucrainei, țări care până acum erau cuplate în procesul de aderare, dar și ce se întâmplă cu cozile de la granița moldo-română
- Ministerul Energiei de la Chișinău anunță că în Republica Moldova va fi construită o centrală electrică pe gaze, prima de acest fel, cu investiții americane.
- Mai mulți cântăreți din spațiul CSI, dintre care unii urmau să evolueze în cadrul unor concerte de la Chișinău, riscă să nu fie lăsați să intre în țară și să nu își poată susține spectacolele.
- Sute de poștași din România și din Republica Moldova au participat la o cursă comună. Marşul Factorilor Poştali a ajuns la cea de-a 46-a ediţie, iar în acest an are loc, în premieră, la Chişinău.
Știrile zilei:Președinta Maia Sandu spune că proiectul privind unirea României cu Republica Moldova iniţiat de S.O.S. România este propus de un agent al Moscovei, cu scopul de a discredita ideea unirii.
„E ca şi cum eu m-aş duce mâine în Parlament cu o iniţiativă legislativă în care aş scrie că „Vrem ca Franţa să devină parte a Republicii Moldova. Guvernul rog să pună în aplicare!”. Nu aşa se face unirea, noi cu toţii înţelegem foarte bine", a declarat preşedintele Maia Sandu, într-un interviu acordat ProTV Chișinău, citat de News.ro.
De la începutul acestui an, preşedinta Maia Sandu a vorbit în repetate rânduri despre o potenţială unire dintre Republica Moldova şi România, într-un scenariu în care Rusia ar deveni mai agresivă în ambițiile sale expansioniste. În plus, a mai spus Maia Sandu, Chişinăul ar putea analiza posibilitatea reunificării drept o rută alternativă pentru accederea în UE, dacă procesul de aderare va stagna.
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, depusă de parlamentarii S.O.S România, a trecut tacit, miercuri, de Camera Deputaţilor şi merge la Senat, forul decizional în acest caz. Fostul preşedinte prorus al Republicii Moldova Igor Dodon afirma că autorităţile de la Bucureşti au admis iniţierea procedurilor "pentru a pregăti anexarea teritorială a Republicii Moldova, aşa-zisa Unire", o „politică imperialistă și este ruşinos că politicienii de la conducerea Moldovei tac sau aprobă tacit expansionismul teritorial românesc", a declarat Igor Dodon.
***
Idee care a fost circulată și de purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, Maria Zaharova, care a sfătuit, ironic, Occidentul să aplice termenul de „anexare” mai degrabă în legătură cu intenţia României în privinţa Republicii Moldova, decât la adresa Rusiei în raport cu teritoriile ucrainene Crimeea și Donbas.
***
Ministerul Energiei de la Chișinău publică un Memorandum de Înțelegere semnat în toamna anului 2025 privind dezvoltarea în Republica Moldova a unei centrale electrice pe gaze naturale, prima de acest fel, cu o capacitate de aproximativ 100 MW, care ar urma să fie construită în Republica Moldova cu investiții americane.
Publicarea documentului reflectă angajamentul părților pentru transparență și informarea publicului cu privire la proiectele strategice din sectorul energetic.
Noua centrală va contribui la diversificarea surselor interne de producere a energiei electrice, la sporirea flexibilității Sistemului Electroenergetic Național și la reducerea dependenței de importurile de energie în perioadele de consum ridicat, anunță ministrul Energiei Dorin Junghietu.
***
Mai mulți cântăreți din spațiul CSI, dintre care unii urmau să evolueze în cadrul unor concerte de la Chișinău, riscă să nu fie lăsați să intre în țară și să nu își poată susține spectacolele.
Ministerul Culturii a publicat o listă cu artiști care nu sunt recomandați pentru participarea la evenimente cultural-artistice organizate în Republica Moldova. Măsura este adoptată după ce lideri din opoziția pro-rusă de la Chișinău au făcut practică curentă din a invita interpreți ruși care susțin războiul din Ucraina la concertele pe care le organizau în Republica Moldova. Guvernul pro-european de la Chișinău a declarat că interzice propaganda războiului în Republica Moldova.
***
Sute de poștași din România și din Republica Moldova au participat la o cursă comună. Marşul Factorilor Poştali a ajuns la cea de-a 46-a ediţie, iar în acest an are loc, în premieră, la Chişinău. Participanţii au alergat pe o distanţă cuprinsă între trei şi şapte kilometri. Câştigătorii au fost premiaţi cu medalii, cupe şi diplome, transmite TVR Moldova.
Ediția din acest an are o semnificație specială, fiind organizată sub egida centenarului primului zbor aeropoștal și comercial de pe ruta București–Galați–Chișinău.
La competiție au participat aproximativ 800 de persoane - poștași și reprezentanți ai instituțiilor poștale din România și Republica Moldova.