
Florin Negruțiu: „Grindeanu e o păpușă! PSD fuge de austeritate”. Care sunt jocurile de culise
Digi FM
În ediția de astăzi a Matinalului Digi FM, Vlad Craioveanu și Oana Zamfir l-au avut invitat pe jurnalistul Florin Negruțiu pentru o analiză tăioasă a celor 52 de zile de criză politică.Iată principalele subiecte discutate:🔴 Sorin Grindeanu, premier de sacrificiu: Florin Negruțiu consideră că noul premier desemnat a fost „împins pe scări în sus” de către baronii locali PSD, care își doresc cu disperare accesul la resurse. Jurnalistul îl descrie pe Grindeanu drept o „păpușă” lipsită de autonomia necesară pentru a lua măsuri nepopulare de austeritate. 🔴 Jocurile eșuate ale PSD-ului: Negruțiu explică modul în care PSD a încercat inițial să guverneze prin interpuși („proxy”), susținându-i pe Eugen Tomac și Adrian Veștea, pentru a fi la butoane fără a plăti factura politică. 🔴 George Simion și telefoanele de la Cotroceni: S-a dezbătut declarația liderului AUR referitoare la apelul primit de la un consilier prezidențial. Negruțiu a subliniat plăcerea „securistică” a lui Simion de a-și înregistra și filma interlocutorii, avertizând că ar putea apărea dovezi explozive.🔴 Fotografia Sistemului: O privire ironică asupra pozei de la recepția Ambasadei SUA, unde Sorin Grindeanu, Eugen Tomac, Adrian Veștea și Lucian Bode s-au afișat împreună, demonstrând că „sistemul s-a reunit” și caută validare. Nu uitați! Puteți asculta Digi FM live de oriunde și puteți accesa cele mai noi podcast-uri și știri descărcând aplicația Digi FM, disponibilă pe iOS și Android